22 czerwca 2018 17:08 | Aktualności

,, Lato, lato, lato czeka…”

…a klasa 4b wybrała się ostatniego dnia wiosny, tj. 21 czerwca, na zwiedzanie Twierdzy ( nie mylić z galerią handlową! ). Po krótkim błądzeniu trafiła do właściwej kasy biletowej i pod opieką sympatycznego pana przewodnika rozpoczęła zwiedzanie bastionu. Smutne życie pruskich żołnierzy, odbywających dwudziestoletnią służbę wojskową w Glatz, zmusiło dzieci do przemyśleń nad tym, jak zmieniły się w międzyczasie warunki życia. Intrygujące okazało się ,,spotkanie’’  oko w oko  z repliką armaty, używaną często przez grupę rekonstrukcji historycznej. Zapach czarnego prochu strzelniczego na długo pozostanie w nozdrzach czwartoklasistów. Około półtorej godziny 4b oglądała wnętrza budowli i podziwiała z punktów widokowych panoramę miasta, rozpoznając znane sobie miejsca, w tym swoją szkołę, czyli Szkołę Podstawową im. Wł. St. Reymonta.

Następnym punktem programu w ten upalny dzień było zwiedzanie lochów z temperaturą wewnątrz poniżej 10 stopni Celsjusza. Na szczęście większość pamiętała, aby zabrać ze sobą ciepłą bluzę. W podziemiach dzieci spędziły ponad godzinę, było ciemno, zimno, mokro i nieco przerażająco, szczególnie w korytarzu minerskim o wysokości 1metra! Wszyscy przeszli go nadzwyczaj szybko, choć w bardzo niewygodnej pozycji. Wychowawczyni była z nich bardzo dumna. 4b nie spanikowała nawet w ciemnym korytarzu; wreszcie mogła wykorzystać w dobrym celu swoje telefony komórkowe, włączając je jako latarki.

Po wyjściu na powierzchnię wycieczka chwilę wylegiwała się na słońcu niczym legwany w tropikach. Wkrótce konieczne okazało się spożycie lodów i zimnych napojów  a , że nie ma wycieczki bez zakupu pamiątek, więc dzieci wstąpiły do ciekawie i bogato zaopatrzonego kiosku. Furorę zrobiła maska przeciwgazowa i składana saperka.

Klasa na długo zapamięta tak udany przeddzień zakończenia roku szkolnego.