18 czerwca 2018 08:33 | Aktualności

Aby wiedzieć więcej i poznać się lepiej…

13 czerwca wybraliśmy się (uczniowie klasy 4b) się pod opieką wychowawczyni oraz pana Wiklińskiego na wycieczkę po Ziemi Kłodzkiej. Wyruszyliśmy busikiem tuż po godzinie ósmej, bo plan zwiedzania był bardzo  napięty.
                Pierwszym punktem programu była wizyta w czterogwiazdkowym polanickim hotelu ,,Buko-wy Park”. Przemiła pani menager oprowadziła naszą grupkę po tym ciekawym obiekcie, opowiadając o swojej pracy i prezentując różne interesujące miejsca, np.: basen, saunę, salę do fitnessu,  przykła-dowy pokój. Pan Piotr, tata Marka, który jest kucharzem w tym hotelu, przygotował dla nas słodki poczęstunek: ciasto z owocami, arbuza i  lemoniadę. Było bardzo miło, ale musieliśmy ruszać dalej.
               Długo błądzili po polanickim wzgórzu, zanim pan kierowca odnalazł wreszcie klasztor ojców sercanów, w którym zwiedziliśmy Muzeum Misyjne. Niesamowite życie założyciela zakonu oraz ojca Damiana, opiekuna trędowatych, wstrząsnęły nami. Wszyscy zapamiętają HONOLULU, miasto-stolicę wyspy nawiedzonej przez przerażającą chorobę. Zaczęło padać, ale my już pędziliśmy do Dusznik -Zdroju.
                 W papierni panował ścisk i zamieszanie. Zostaliśmy przyłączeni do grupy z Wrocławia. Po wysłuchaniu historii materiałów piśmienniczych, a w szczególności papieru, wspólnie  ,,wyproduko-waliśmy’’ papier czerpany, trzeba było go jeszcze odcisnąć z wody, osuszyć i mogliśmy zwiedzać wystawę, na której głównym tworzywem był papier.  W sali multimedialnej zaciekawiła nas analiza zabezpieczeń banknotu pod mikroskopem, w ultrafiolecie, w podczerwieni itd. Po zwiedzeniu mu-zeum przyszedł czas na pamiątki, małe co nieco i mogliśmy wracać do szkoły.
                Ciekawie było zwiedzać miejsce tak bliskie, a jednak do tej pory większości z nas nieznane.