10 czerwca 2018 14:49 | Aktualności

Piknik z Reymontem

8 czerwca uczestniczyliśmy w dwóch ważnych wydarzeniach kulturalny.

Najpierw uczniowie klas drugich i trzecich obejrzeli program artystyczny poświęcony jednemu  z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku.

Rok 2018 jest bowiem Rokiem Zbigniewa Herberta, a  28 lipca minie dwadzieścia lat od śmierci artysty, który zawsze stał po stronie zasad, godności jednostki, wartości moralnych i zostawił nam swoje przesłanie: „Bądź wierny Idź”.

Przybliżyliśmy postać poety, ukazują jego życie na tle ważnych wydarzeń historycznych, ale przede wszystkim poprzez zapadające w pamięć nieśmiertelne strofy wierszy.

Dla młodszej części społeczności uczniowskiej przygotowaliśmy piknik z Reymontem.

W tym dniu trwała w całym kraju akcja pod hasłem; ,, Jak nie czytam, jak czytam”. Włączyliśmy się w to przedsięwzięcie, aby wspólnie z dziećmi i młodzieżą z innych szkół pobić rekord w czytaniu. Młodzi pokazali dorosłym, jak się czyta.

Była to również okazja do podsumowania całorocznych działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Miło nam poinformować, że kwota w wysokości 15 tysięcy zł została dobrze wydana. Księgozbiór wzbogacono o 885 nowych, ciekawych, pięknie wydanych książek. Czekają one na uczniów w bibliotece. Można je wypożyczyć także na wakacje.

Przez cały rok szkolny uczestniczyliśmy w konkursach, projektach, odwiedzaliśmy inne zaprzyjaźnione biblioteki, wspaniale bawiliśmy się podczas Dnia Książki i Biblioteki.

8 czerwca ok. godziny 10.00 dołączyliśmy do wielkiego grona czytelników i czytaliśmy przyniesione książki-  sami sobie, innym, po cichu, na głos, w grupach.

Uczniowie klas gimnazjalnych mogli również spędzić czas na czytaniu w czasie przerwy śródlekcyjnej.

Uwieczniliśmy to ważne wydarzenie na wspólnym zdjęciu, które prześlemy pomysłodawcom akcji.

Do fotografii ustawiliśmy się, próbując utworzyć wielkie serce. Każdy z nas trzymał w ręce książkę.

Potem udaliśmy się na boisko i rozpoczęliśmy piknik. Była sportowa rywalizacja w konkurencjach sprawnościowych, nie zapomnieliśmy też o książce, każdy kto chciał, mógł kontynuować czytanie. Upalna aura i cudowna atmosfera sprzyjały biesiadowaniu na trawie. Nie obeszło się też bez aerobiku z książką i wspólnie wykonanej belgijki.

Piknik z Reymontem okazał się strzałem a dziesiątkę!