13 kwietnia 2018 18:58 | Aktualności

RAJD z KSIĄŻKĄ

W czwartek (12 kwietnia) zorganizowaliśmy "Rajd z książką" w ramach projektu edukacyjnego pod opieką pani Magdaleny Lasek. Klasa IVa, dla której przygotowaliśmy ten rajd, miała do przebycia trasę wiodącą przez wyróżnione zabytki Kłodzka. Przy każdym postoju grupy uzupełniały mapkę, poznawały historię miasta, uczestniczyły w zabawach, zdobywając punkty, za które była przewidziana nagroda.
      W szkole rozdaliśmy uczestnikom mapy z trasą, przedstawiliśmy przebieg i regulamin wycieczki, a dzieci zostały podzielone na 3 i 4 osobowe drużyny. Mury szkoły opuściliśmy w trakcie 2 godziny lekcyjnej. Pierwszy postój miał miejsce w muzeum, tam odbyło się zadanie. Uczestnicy musieli przedstawić swoją ulubioną książkę, za co zdobywali punkty. Kolejnym przystankiem był Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Idąc dalej znaleźliśmy się na twierdzy, gdzie rozpoczęła się zabawa w „czółko” z postaciami z bajek. Dzieci poznały legendę o Valesce, która niegdyś zamieszkiwała ową twierdzę. Następne postoje zahaczały o ratusz, kolumnę wotywną i aptekę secesyjną, gdzie prezentowaliśmy historię tych zabytków. Odbyła się także krótka przerwa na pizzę i lody, po której kontynuowaliśmy dalsze zwiedzanie. Uczniów poprowadziliśmy przez Most Świętego Jana, pokazaliśmy im rzeźbę legendarnego wilka i kościół Franciszkanów.
    Na mecie grupy zdobywały już ostatnie punkty, które zadecydowały o wyłonieniu zwycięzców.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna numer 1: Dominika Humeńczuk, Jakub Gach i Jakub Błoński. Wygrani otrzymali słodkie nagrody, jednak i cała reszta dostała dyplomy i słodycze pocieszenia.

Zarówno według nas-organizatorów, jak i uczestników rajd udał się wyśmienicie. Wszystko odbyło się sprawnie i bez żadnych komplikacji. Zainteresowanie dzieci tym nad czym pracowałyśmy wiele miesięcy motywowało nas do działania. Z klasą IVa bardzo przyjemnie nam się pracowało, dzieci stosowały ustalone wcześniej zasady zachowania, a przy tym uczyły się i dobrze bawiły. Po zakończonej wycieczce wszyscy z wielkim uśmiechem na twarzy wróciliśmy do szkoły.
    Rajd był równocześnie jednym z zadań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który nasza szkoła w tym roku realizuje.