Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta
w Kłodzku

02 października 2017 20:31 | Aktualności

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

W Polsce Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, wzbogaca swoje słownictwo i wiedzę o świecie.

Dla uczczenia tego dnia w naszej szkole zachęcaliśmy młodszych i starszych do wspólnej lektury na lekcjach i na przerwach.

W bibliotece szkolnej odbyło się głośne czytanie dzieciom. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy IV a z panią od polskiego.

Pod hasłem ,,Poczytaj mi przyjacielu” dzieci czytały sobie nawzajem książkę Jana Brzechwy ,,Akademia Pana Kleksa”.

Wielką radość sprawiła swoim uczniom pani Justyna Mania, która czytała obszerne fragmenty powieści Agnieszki Urbańskiej ,,Wandzia Węszynos i wyjce z miasteczka”.

Dzieciom od razu spodobała się bohaterka, która ma nosa do zagadek! A w Zabytkowicach, do których właśnie przeprowadziła się razem z rodzicami, aż roi się od tajemnic! Spokój miasteczka zakłócają upiorne wyjce, których cienie można nocami zobaczyć na moście Mała detektywka podąża ich śladem, przeżywając mrożące krew w żyłach przygody. Czy uda się jej rozwikłać zagadkę? Pani Justyna przerwała czytanie w kluczowym momencie, tak aby dzieci same sięgnęły po tę lekturę.

Po wysłuchaniu fragmentów opowieści uczestnicy chętnie odpowiadali na pytania dotyczące treści. Dzień ten był okazją do wprowadzenia dzieci w magiczny świat literatury.

Podczas spotkania w bibliotece uczniowie poznali nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania