Narodowe Czytanie Wesela

2 września odbyło się ogólnopolskie czytanie utworu ,,Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Narodowe Czytanie to społeczna akcja propagująca znajomość najwybitniejszych utworów polskiej literatury poprzez czytanie ich w miejscach ogólnie dostępnych – na placach, w ogrodach, w parkach. Zapoczątkowana została w 2012 roku, a pierwszym prezentowanym publicznie dziełem był ,,Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W głośne czytanie angażują się wszyscy, którym zależy na promowaniu polskiej kultury i czytelnictwa, w tym osoby bardzo znane.

Tegoroczny hit to utwór wybitnego artysty Stanisława Wyspiańskiego, malarza, pisarza, scenografa, grafika, ilustratora. Można by wymieniać długo. Człowiek o wielości talentów, uparty i konsekwentny. Jeden z tych, którzy nie przyzwyczajają się do rzeczywistości zastanej i  za wszelką cenę chcą ją zmieniać. Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 roku w Krakowie, w rodzinie o patriotycznej przeszłości. 38 lat krótkiego życia wypełnione było sztuką w różnych jej odsłonach. 38 lat artystycznych zmagań, od bardzo trudnego dzieciństwa, po śmierć w sile wieku. Do ostatnich dni tworzył. Kiedy nie miał już władzy w rękach, kazał przywiązywać sobie deski do ramion, a do nich narzędzia do rysowania. Kiedy nie mógł już malować, dyktował utwory literackie. Zmarł 28 listopada 1907 roku. Uroczysty pogrzeb, który był także wielką patriotyczną manifestacją, odbył się 2 grudnia. Miejscem ostatniego spoczynku artysty jest kościół ojców paulinów na krakowskiej Skałce w Grobach Zasłużonych.

Dorobek artystyczny Wyspiańskiego jest bardzo szeroki i obejmuje dzieła różnego typu: malarstwo przedstawiające widoki Krakowa, portrety i autoportrety, rośliny, projekty witraży i grafikę; projekty mebli i wnętrz; architektoniczny projekt zabudowy Wawelu; a także wiersze i dramaty.

W naszej szkole Narodowe Czytanie ,,Wesela” miało miejsce 25 września. Uczniowie  z klasy III c – Jagoda,, Natalia, Hubert i Kamil - przygotowali głośne czytanie fragmentów utworu przez radiowęzeł. Za ich pośrednictwem przenieśliśmy się do podkarpackiej wsi Bronowice, na wesele i podsłuchaliśmy rozmowę między panną młodą - Jadwigą Mikołajczykówną i jej mężem Lucjanem Rydlem.

Narodowe Czytanie Wesela