Opera Wrocławska - "Don Kichot" XI 2015

Dnia 24.11.2015r. uczniowie z klas Ib, Id, 2d oraz 3c, pod opieką pań Katarzyny Hradzkiej, Doroty Mielnik oraz Magdaleny Lasek, wybrali się do Opery Wrocławskiej na balet komiczny pt. ,,Don Kichot". Po przyjeździe do Wrocławia poszliśmy na Jarmark Bożonarodzeniowy, który znajdował się na rynku. Podziwialiśmy uroki świąt - bombki własnoręcznie wykonane, kolorowe światełka, świąteczne wypieki i wiele innych cudów Bożonarodzeniowych. Spektakl odbył się punktualnie o godz.18.00. Wszyscy z zaciekawieniem oglądaliśmy pięknie przygotowany balet, który zakończył się o godz.20  wielkimi brawami. Powrotna droga minęła nam bardzo szybko. Cały autokar śpiewał, korzystaliśmy z tego, że jesteśmy razem. Było głośno, ale niezwykle przyjemnie. Chcieliśmy aby autokar zmienił trasę na znacznie dłuższą….Wróciliśmy do domu o 22.00 pełni wrażeń i emocji. Zmęczeni ale zadowoleni pożegnaliśmy się… Już dzisiaj czekamy na styczniowy wyjazd na musical „Skrzypek na dachu”, którego atutem jest monumentalna dekoracja, dwustuosobowy zespół wykonawców, efektowne tańce (szczególnie piękna scena wesela), orkiestra, która porzuca operowy patos, i przełamanie konwencji przez uteatralnienie scen dialogowych. Zobaczymy wówczas przedstawienie całkiem niebłahe, dające rozrywkę, ale i zmuszające do refleksji.

STRESZCZENIE LIBRETTA

Don Kichot to balet komiczny skomponowany przez Ludwiga A. Minkusa. Libretto - według powieści Cervantesa - napisał Marius L. Petipa. Utwór miał swą prapremierę w 1869 r. w Moskwie, a w Polsce wystawiono go po raz pierwszy w 1964 r.
Z powieści Cervantesa zaczerpnięta jest fabuła, która koncentruje się na przedziwnych przygodach błędnego rycerza z La Manchy. Miłosny wątek i komiczne perypetie Don Kichota są kanwą widowiska. Don Kichot postanawia wyruszyć na poszukiwania swego ideału piękna - Dulcynei. Towarzyszy mu wierny sługa Sancho Pansa. Bohaterowie trafiają do hiszpańskiego miasteczka, gdzie Kitria, córka właściciela gospody, tańczy z przyjaciółmi. Dziewczyna jest zakochana w Basiliu, ale ojciec nie zgadza się na małżeństwo z cyrulikiem i swata ją z Gamachem, starym bogatym szlachcicem.

Spotkania z kolejnymi bohaterami i zabawne sytuacje, które się pomiędzy nimi tworzą, są okazją do popisowych wariacji solowych, duetów i tańców zespołowych. Don Kichot to jeden z  najczęściej wystawianych baletów klasycznych.

Don Kichot