Bezpieczna Szkoła

Lekcja o mediach

W dniu 28 lutego 2018 roku uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie filmowym „Lekcja o mediach” realizowanym przez Centrum Edukacji Filmowej.

Lekcja odbyła się w Kłodzkim Centrum Kultury. lekcjaomediachjpg [203x285]

 W trakcie lekcji uczniowie: 

 • poznali socjologiczne aspekty hejtu w Internecie
 • dowiedzieli się, jak zweryfikować autentyczność informacji znalezionych w sieci
 • poznali sposoby krytycznego odbioru komunikatów medialnych
 • odkryli, co ma wspólnego Królowa Elżbieta II z językiem HTML i WWW
 • dowiedzieli się, czym jest crowdfunding
 • zobaczyli, jakie konsekwencje niesie ze sobą zjawisko globalnej wioski

  Celem uczestnictwa uczniów w tym projekcie było podniesienie świadomości młodzieży na temat roli Internetu we współczesnym świecie, uzmysłowienie zalet i zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu, troska o ochronę danych osobowych i zachowanie prywatności w Internecie, rozwijanie umiejętności dokonywania selekcji informacji i ich krytycznej oceny, doskonalenie umiejętności odróżnienia krytyki od hejtu.  

 Po lekcji kinowej uczniowie obejrzeli bardzo wzruszający film ale jednocześnie obnażający cynizm mediów pt. „Życie to jest to”  w  reżyseri Alexa de la Iglesia.

 Koordynatorzy programu d.s cyberprzemocy: Magdalena Gałęska, Agnieszka Żabińska, Izabela Błońska.


Rok szkolny 2017/2018

Bezpieczny Internet zależy od Ciebie!!!   

Już kolejny raz w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. W związku z tym wszyscy wychowawcy klas dzienbezpieczinternetu2018jpg [300x225]przeprowadzili w swoich zespołach klasowych godziny wychowawcze odnośnie bezpiecznego poruszania się po Internecie, zgodnie z wcześniej przygotowanymi scenariuszami. Na szkolnym korytarzu uaktualnioną także gazetkę związaną ze zjawiskiem cyberprzemocy i agresji elektronicznej. Przygotowana została również audycja dotycząca bezpieczeństwa w sieci. Uczennice klasy 2a i 3e - Oliwia Żbik, Julia Stępkowska Natalia Nowak  i Wiktoria Lewicka przypomniały najważniejsze mechanizmy i skutki stosowanej w sieci przemocy oraz zapoznały uczniów z kodeksem bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się po Internecie. 

Bezpieczny Internet to bezpieczna przyszłość, a  bezpieczna przyszłość zależy od nas samych. 

Tak więc niech każdy użytkownik pamięta, że w chwili, gdy loguje się do Internetu a wylogowuje z myślenia, może mieć poważne kłopoty i ponieść poważne konsekwencje swojego działania!!

dzienbezpieczinternetu2018ajpg [300x196] part_1519130822595jpeg [300x222]


Rok szkolny 2016/2017

Rozstrzygnięcie turnieju ,,Bezpieczeństwo w ruchu drogowym’’.


Klasyfikacja indywidualna:

 1. Kluczyński Adrian - 21 pkt.
 2. Mokrzycka Wiktoria – 19 pkt.
 3. Steciuk Jakub i Kirsza Roger po 17 pkt.

Klasyfikacja zespołowa:

 1. Klasa 3c – 38 pkt.
 2. Klasa 1a – 32 pkt.
 3. Klasa 2c – 30 pkt.

 


Rok szkolny 2015/2016

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Bezpieczne wakacje 2016".

bezpieczne_wakacje_180_150.jpg [300x250]

 


INTERAKTYWNE ZAJĘCIA W PRACOWNI KOMPUTEROWEJ!!

W ramach projektu „Ogólnopolska Inicjatywa Edukacyjna Kursor” organizowanym przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową oraz  Fundację Nauka i Wiedza grupa chętnych uczniów z naszej szkoły z klasy Ie, IIIa, IIIc i IIId  wzięła 29.04.2016 udział w grze edukacyjnej  w pracowni komputerowej Rufus w opałach” 

Gra edukacyjna pozwoliła uczniom zobaczyć, na jakie niebezpieczeństwa natrafia młody użytkownik nowoczesnych technologii i pokazuje, jak reagować w trudnych sytuacjach. Każdy gracz, wcielając się w postać młodego bohatera, towarzyszył mu w jednym z wielu szkolnych dni i podejmował  decyzje, które miały wpływ na dalszą rozgrywkę. Wybory, przed jakimi stawali gracze dotyczyły zarówno spraw błahych  np. wyłączać czy nie wyłączać telefonu na lekcji  jak również znacznie groźniejszych sytuacji  np. czy spotkać się z nieznajomym poznanym online czy też zrezygnować  z takiego spotkania. Każda podjęta decyzja niosła ze sobą konsekwencje – a jakie? Przekonaj się sam !!!!!

Wejdź na stronę www.edukator.pl i zagraj w grę „Rufus w opałach”

W ramach zajęć uczniowie wspólnie wypracowali zasady bezpiecznego korzystania z nowych technologii jak również stworzyli listę niebezpieczeństw związanych z multimediami!!!!

1.jpg [539x960]2.jpg [539x960]

3.jpg [960x539]4.jpg [960x539]
Przedstawiamy wyniki konkursu szkolnego
"Bezpieczeństwo w ruchu drogowym"

 

Drużynowo:

 

1 miejsce - 2c łącznie 57 pkt.

 

2 miejsce- 3d łącznie 53 pkt.

 

3 miejsce- 3e łącznie 51 pkt

 

Indywidualnie:

 

1 miejsce- Oskar Trzciński 2c uzyskał 21 pkt.

 

2  miejsce- Kluczyński Adrian 2c uzyskał 20 pkt.

 

3 miejsce- Szymański Michał 3c uzyskał 20 pkt.

 

                                                         Gratulujemy


Zasady bezpieczeństwa w sieci:

 

1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.

 

2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!

 

3. Nigdy wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.

 

4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

 

5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś kto podaje się za twojego rówieśnika w rzeczywistości może być dużo starszy   i  mieć wobec ciebie złe zamiary.

 

6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

 

7. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.

 

8. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz żeby oni traktowali Ciebie.

 

9. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie zawsze podawaj ich źródło pochodzenia.

 

10. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami!!! Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.

 

11. Uważaj na e-maile od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.

 

12. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.

 

13. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.

 

14. Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach, itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.

 

15. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach,  które  Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.

 

16. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im jakie proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.

 

17. Zadbaj o ukrycie przed obcymi swoich prawdziwych danych. Nie używaj w adresie poczty elektronicznej swojego imienia i nazwiska.

 

18. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców. 

 

19. W Sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Czy masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe? Jeżeli nie, to porozmawiaj o tym z rodzicami. Wybierzcie wspólnie i zainstalujcie odpowiedni program.

 

( www.sieciaki.pl)

 Regulamin konkursu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”

 

Szkolny konkurs „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” jest skierowany do uczniów klas I-III gimnazjum.

 

Cele konkursu:

 

- popularyzowanie zasad ruchu drogowego

 

- kształtowanie właściwych zachowań uczestnika ruchu

Zasady konkursu:

 

 1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas 1-3 Gimnazjum Publicznego im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku.
 2. Każda klasa zgłasza do konkursu przynajmniej jednego ucznia. Maksymalnie z jednej klasy w konkursie może wziąć udział 3 uczniów.
 3. Uczestnicy konkursu rozwiązują test z zakresu przepisów ruchu drogowego.
 4. Czas na rozwiązanie testu 30 minut (należy zaopatrzyć się w długopis).
 5. Po udzieleniu odpowiedzi na ostatnie pytanie uczestnik zgłasza nauczycielowi oddając kartkę z rozwiązanym testem.
 6. O zwycięstwie decyduje liczba zdobytych punktów.

Termin:

 

Konkurs odbędzie się w lutym 2016r. w Gimnazjum Publicznym w Kłodzku.

Nagrody:

 

Wyniki konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły. Uczniowie, którzy zdobędą powyżej 90% poprawnych odpowiedzi otrzymają oceny bardzo dobre, a oceny celujące otrzyma każdy uczeń, który nie popełni żadnego błędu.


 


Rok szkolny 2014/2015

 

Nasza szkoła w roku szkolnym 2014/2015 zdobyła w Ogólnopolskim Konkursie tytuł i certyfikat

„Bezpieczna droga do szkoły”

przyznawany przez Studium Prawa Europejskiego

Celem konkursu było zapoznanie dzieci z zasadami ruchu drogowego, które przyczyniają się do ich bezpieczeństw m.in. podczas drogi do szkoły. 

W ramach konkursu szkoła podjęła szereg zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów w drodze do i ze szkoły m.in. konkursy o ruchu drogowym, warsztaty, spotkania z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku.

 

 


 

Sprawozdanie z konkursu plastycznego „Stop cyberprzemocy”

 

W marcu 2015r. wśród uczniów klas I-III został ogłoszony konkurs plastyczny „Stop cyberprzemocy”

Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej w formie komiksu lub historyjki obrazkowej dowolną techniką na dużej kartce brystolu. Praca miała być zgodna z tematem konkursu. Uczniowie pracę wykonywali indywidualnie.

W konkursie udział wzięli chętni uczniowie klas I-III.

slajd_2.jpg [1076x1151]slajd_3.jpg [1049x1106]slajd_4.jpg [1064x1183]slajd_5.jpg [1094x1151]slajd_6.jpg [1011x956]


WYNIKI  KONKURSU:

 I miejsce: Natalia Bereziuk  kl. Ia

  II miejsce: Kornelia Hankus  kl. Ib

III miejsce: Klaudia Lucht    kl. Ic

 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wspólnej zabawy już za rok!

                               Organizatorki konkursu:

                                                          Magdalena Gałęska i Magdalena GąsiorowskaW ramach konkursu "Bezpieczna droga do szkoły”, odbyły się w lutym warsztaty zorganizowane i przeprowadzone przez pana D. Koźlika, dotyczące zasad ruchu drogowego oraz znajomości podstawowych znaków drogowych. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie znaczenie znaków drogowych spotykanych każdego dnia w drodze do i ze szkoły. Jednocześnie mogli rozwijać swoje zainteresowania plastyczne poprzez wykonywanie znaków drogowych oraz tworzenie i opracowywanie znaków bezpieczeństwa  dotyczących zachowania się uczniów na terenie szkoły.


11009799_1634722726756002_1644568154_o.jpg [1639x920]

 

11028758_1637665986461676_498911973_o.jpg [1247x1130]11028798_1637665963128345_883175316_o.jpg [1046x1049]


 11033332_1637665973128344_1376605016_o.jpg [1165x1297]

 


 

 

27 lutego 2015 roku odbył się szkolny konkurs dotyczący zasad ruchu drogowego. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich  klas. Uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami zamkniętymi z zakresu zasad obowiązujących w ruchu drogowym.

Oto zwycięzcy:

 1. Kaszuba Kacper  II d i Malec Jakub I b
 2. Komarnicki Wiktor II b i Steciuk Jakub Ic
 3. Kluczyński Adrian I c i Babik Błażej II d

 

 


 

Regulamin konkursu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”


Szkolny konkurs „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” jest skierowany do uczniów klas I-III gimnazjum.
 
1. Cele konkursu:
- popularyzowanie zasad ruchu drogowego
- kształtowanie właściwych zachowań uczestnika ruchu.


2. Zasady konkursu:
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas 1-3 Gimnazjum Publicznego im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku.
Każda klasa zgłasza do konkursu przynajmniej jednego ucznia. Maksymalnie z jednej klasy w konkursie może wziąć udział 3 uczniów.
Uczestnicy konkursu rozwiązują test na komputerze z zakresu przepisów ruchu drogowego.
Czas na rozwiązanie testu 30 minut (należy zaopatrzyć się w długopis).
Po udzieleniu odpowiedzi na ostatnie pytanie uczestnik zgłasza nauczycielowi oddając kartkę z rozwiązanym testem.
O zwycięstwie decyduje liczba zdobytych punktów.


3. Termin:
Konkurs odbędzie się w lutym 2015.


4. Nagrody
Wyniki konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły. Uczniowie, którzy zdobędą powyżej 90% poprawnych odpowiedzi otrzymają oceny bardzo dobre, a oceny celujące otrzyma każdy uczeń, który nie popełni żadnego błędu.

 


Regulamin konkursu  „Stop cyberprzemocy”

              dla uczniów klas I-III 

 

      I.   Założenia ogólne konkursu:

 1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-III Gimnazjum Publicznego w Kłodzku
 2. W konkursie udział biorą chętni uczniowie klas  I, II i III
 3. Do konkursu uczniowie  przystępują indywidualnie.
 4. Organizatorkami konkursu są nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego - Magdalena Gąsiorowska i Magdalena Gałęska we współpracy z nauczycielami języka polskiego, plastyki i  zajęć artystycznych.
 5. Organizatorki konkursu odpowiadają za przebieg i prawidłowe przeprowadzenie konkursu.

 II. Cele konkursu:

 • Uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z użytkowania mediów  elektronicznych
 • Zainicjowanie artystycznej refleksji na temat przemocy, która bezpośrednio i pośrednio obecna jest wokół nas
 • Pobudzenie wrażliwości i wyobraźni plastycznej
 • Kształtowanie umiejętności dzielenia się własnymi pomysłami
 • Poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych
 • Ukazanie problemu przemocy rówieśniczej z użyciem mediów elektronicznych
 • Promowanie uzdolnionej plastycznie młodzieży naszej szkoły

 III.   Organizacja konkursu:

 1. Konkurs ogłoszony zostanie wśród uczniów w pierwszym tygodniu lutego 2015r.
 2. Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej w formie komiksu lub historyjki obrazkowej  dowolną techniką na dużej kartce brystolu (min.50 x 70).  Praca powinna być zgodna z tematem konkursu: „Stop cyberprzemocy”.
 3. Uczniowie do 06.03.02 2015 r. składają podpisane na odwrocie  prace  u organizatorek konkursu.
 4. Ocenianiu podlegać będzie zgodność z tematem, pomysłowość, technika  wykonania, użyte materiały, estetyka pracy oraz  indywidualny styl pracy.
 5. W skład szkolnej komisji konkursowej wchodzą organizatorki konkursu oraz nauczyciel plastyki Pan Dariusz Koźlik.
 6. Zwycięscy konkursu  otrzymają nagrody rzeczowe, dyplomy oraz oceny celujące i bardzo dobre     z plastyki, zajęć artystycznych i języka polskiego.

 


 

Regulamin szkolnego konkursu plastycznego

„Moja droga do szkoły”

1. Organizatorzy: Zespół do spraw bezpieczeństwa w składzie: Izabela Błońska, Dorota Tybińska, Dariusz Koźlik.

2. Cele konkursu:

 • prowadzenie akcji profilaktycznej, mającej na celu promowanie bezpieczeństwa w szkole
 • kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez prace plastyczne
 • popularyzowanie wśród uczniów treści zgodnych z zasadami bezpieczeństwa
 • kształtowanie wśród uczniów pozytywnego wizerunku szkoły.

3. Warunki uczestnictwa:

 • Konkurs jest skierowany do uczniów klas I-III gimnazjum
 • Tematyka prac dotyczy bezpieczeństwa uczniów  w drodze do i ze szkoły
 • Technika prac: rysunek kredką, tuszem, węglem, malarstwo na papierze, collage (kolaż), witraż, wydzieranka - do wyboru przez uczestnika konkursu
 • Format prac plastycznych nie mniejszy niż A4 i nie większy niż A3.

4. Termin  składania prac to 30.01.2015.

5. W skład jury konkursu wchodzą: Izabela Błońska, Dorota Tybińska, Dariusz Koźlik.

6. Wyniki konkursu zostaną podane na stronie internetowej szkoły oraz ogłoszone przez Radiowęzeł.

Nagrodami w konkursie są oceny celujące z plastyki oraz techniki, a także wzorowe zachowanie.
Nasze gimnazjum bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie dla szkół pod nazwą

 

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

 

 Celem konkursu jest zapoznanie dzieci z zasadami ruchu drogowego, które przyczyniają się do ich bezpieczeństw m.in. podczas drogi do szkoły.

 

W ramach konkursu szkoła podejmie szereg zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów w drodze do i ze szkoły.

 

www.bezpieczna-droga.com.pl
Zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych:

 • do zjeżdżania na sankach wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego
 • nigdy nie zjeżdżaj sankami leżąc na nich
 • nie stój blisko zjeżdżających saneczkarzy i nie zastawiaj ścieżki zjazdu
 • teren do zjazdu należy oczyścić z krzaków, kamieni i nierówności
 • upewnij się, że Twoje sanki nie mają połamanych szczebli bądź wystających śrub. Jeśli mają, koniecznie poproś opiekuna o naprawę
 • nie doczepiaj sanek do samochodu
 • ślizgaj się na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska, unikaj zamarzniętych stawów, jezior, gdyż lód może być niewystarczająco wytrzymały, co grozi bardzo poważnym wypadkiem
 • przebywając na lodowisku nie należy trzymać rąk w kieszeni
 • nie rzucaj śnieżkami w samochody i zwierzęta
 • nie rzucaj śnieżkami, gdy znajduje się w nich jakiś ciężki bądź niebezpieczny przedmiot (np. kamień)

 


Nowa szkoła